Energetické štítkování a ekodesign

Od 26.09.2015 platí v Evropě nařízení směrnice o ekodesignu výrobků spojených se spotřebou energie pro zdroje tepla a zásobníkové ohřívače. Směrnice o ekodesignu zavádí mimo jiné označování tepelných čerpadel a dalších produktů energetickými štítky, které již známe např. u chladniček, praček a jiných produktů.

Evropská směrnice stanovuje požadavky na energetickou efektivitu tepelných čerpadel, zásobníkových ohřívačů a dalších produktů a zabývá se jejich dopady na životní prostředí. Tyto minimální požadavky na ekodesign se promají do energetických štítků, kde jsou přehledně a transparentně znázorněny prostřednictvím technických údajů a energetických tříd.

Třídy energetické účinnosti

Nejdůležitější a nejznámější označení je třída energetické účinnosti. Topná zařízení jsou klasifikována podle stupnice od G do A++. Pro zásobníky na teplou vodu je zavedena stupnice od G do A. Nejvyšší stupeň A+++ získávají v současné době pouze vysoce účinná zařízení, jako například systémy s tepelnými čerpadly, která využívají velkou část energie z obnovitelných zdrojů.  

Co se nachází na energetickém štítku?

Ukázka energetického štítku pro tepelná čerpadla